Andrzejki – czas wróżebny

Ostatnie dni listopada przypadają na organizowanie tradycyjnych zabaw andrzejkowych. Zwyczaj ten jest związany z wierzeniami, że czas pomiędzy starym a nowym rokiem umożliwia kontakt z zaświatami przy pomocy których można spojrzeć w przyszłość. Bardzo popularne było wtedy wróżenie w wigilię św. Katarzyny i św. Andrzeja. Niegdyś do wróżb przykładano dużą wagę i traktowano je poważnie. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy. Spotkania andrzejkowe nadal są bardzo popularne. Ich główną atrakcją jest lanie wosku i odgadywanie przyszłości w zastygłych jego formach oraz wróżby o charakterze matrymonialnym.

W naszej szkole zabawa andrzejkowa odbyła się 23 listopada. Bawili się w niej uczniowie wszystkich klas. Były dedykacje, wspólne zabawy oraz konkursy. Parą Balu zostali Olivia Galińska i Kamil Kominko. Uczniowie z samorządu uczniowskiego przygotowali tradycyjne wróżby, w których wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli. Wszyscy po zakończeniu zabawy byli zmęczeni – ale zadowoleni. (galeria)

Renata Bereza