Święto Sybiraka

W dniu 17 września przypada Światowy Dzień Sybiraka. Celem obchodów tego dnia jest przypominanie losów Polaków zesłanych w czasie II wojny w głąb Związku Sowieckiego. Mieszkańcy naszej miejscowości i gminy odczuli dramatycznie skutki sowieckiej polityki.

Nasza miejscowość w wyniku nowego podziału znalazła się pod okupacją sowiecką. Okupant przystąpił do stłamszenia Polaków, m.in. poprzez deportacje w głąb Związku Sowieckiego. Dotknęły one również mieszkańców Wietlina. Na Syberię, do Besarabii i Kazachstanu deportowano blisko 150 osób. Wielu z nich nie przeżyło i na zawsze pozostało w śniegach Syberii lub stepach Kazachstanu.

Ci, którzy przeżyli oraz ich potomkowie kultywują pamięć o swoich bliskich podczas corocznych obchodów Dnia Sybiraka.

W tym roku główne uroczyści gminne odbyły się 22 września w Wietlinie. Rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą, potem złożone zostały wieńce i kwiaty pod Tablicą Golgota Wschodu znajdującą się na budynku szkoły.  Następnie w świetlicy wiejskiej odbyła się część artystyczna w wykonaniu harcerzy z drużyny działającej przy Szkole Podstawowej w Wietlinie. Uczestnicy uroczystości mieli możliwość wysłuchania wspomnień Sybiraków. Młodzi ludzie mieli możliwość poznania historii od naocznych świadków. To była wzruszająca lekcja historii.

Renata Bereza

(galeria)