8 października w 110 rocznicę śmierci patronki naszej szkoły Marii Konopnickiej włączyliśmy się do udziału w I Międzynarodowej Edycji V Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie.
Wielu było chętnych – włączyły się nawet dzieci z „zerówek”. Każda grupa wybrała własny sposób. Dla Pięciolatków czytał jeden z nich – Maciej Popowicz.
Sześciolatki z uwagą wysłuchały czytania utworów M. Konopnickiej „Stefek Burczymucha”, „Jesienią” czy „Na jagody”.
Ania Mruk – uczennica klasy I z wielkim zaangażowaniem zaprezentowała swoim rówieśnikom bajkę pt. „Kury nie pieją”.
Klasa II podjęła wyzwanie aż dwa razy. Najpierw już przed lekcjami każdy uczeń czytał swoją ulubioną książkę przyniesioną z domu. Następnie na długiej przerwie czytali fragmenty lektury „Pamiętnik Czarnego Noska”.
Klasa III oprócz czytania przygotowała nawet pytania do wywiadu z Panią Wychowawczynią. Uczniowie byli ciekawi i zapytali:
- Jakie książki lubi Pani czytać?
- Kto jest Pani ulubionym bohaterem literackim?
- Gdzie wypożycza Pani książki?
- Lubi Pani grube czy cienkie książki?
- Ile książek przeczytała Pani na wakacjach?
W klasie IV królowały książki z serii „Mikołajek …” i wiersz J. Tuwima „Spóźniony słowik” oraz „Super pies”.
Klasa V również podjęła się bicia rekordu w czytaniu. Poznawała ciąg dalszy swoich „czytadeł”. Uczniowie z dumą wymieniali liczbę stron przeczytanych na przerwie.
Klasę VI godnie reprezentowała Marcjanna Kiełbowicz, przeczytawszy nowelę M. Konopnickiej „Nasza Szkapa”.
Poza tym wielu uczniów w tym dniu skorzystało z biblioteki, wypożyczając baśnie i legendy, aby przygotować prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Odbicie duszy, zwierciadło serca – baśniowy portret w ramie zamknięty” zapowiadany z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.
Dziękujemy za podjęcie czytania, gratulujemy zapału i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Oprac. Anna Korzeniowska