admin, · Kategorie: Bez kategorii

Wykaz podręczników na rok szkolny 2014/2015

Życzenia na wakacje

admin, · Kategorie: Bez kategorii

wakacjee

Z okazji zakończenia roku szkolnego wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły oraz Rodzicom składam najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzę, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.

Uczniom życzę bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Dyrektor szkoły

Dzień Odkrywców

admin, · Kategorie: Bez kategorii

dzień odkrywcówW sobotę 7 czerwca uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w 5. Interaktywnym Pikniku Wiedzy Dzień Odkrywców, który, zorganizowany został  w Rzeszowie.

Swoje stoiska przygotowały największe wyższe uczelnie oraz organizacje naukowe z regionu, kraju a nawet zagranicy. Wystawcy zaprezentowali niesamowite eksperymenty, interaktywne eksponaty oraz różnorodne pokazy naukowe. Reprezentowane były praktycznie wszystkie dziedziny nauki. Można było obejrzeć  wyładowania atmosferyczne, spróbować pożywienia kosmonautów, zobaczyć, jak rusza się obraz w filmie rysunkowym. Przy stoisku koła naukowego studentów chemii mogliśmy zobaczyć suchy lód. Przez teleskop widzieliśmy wybuchy na Słońcu. Można było sobie sprawdzić kod genetyczny. To tylko wybrane atrakcje, które mogliśmy obejrzeć. Wszystkie były interesujące. Uczestnicząc w   pikniku, nawet nie zorientowaliśmy się, jak szybko mija czas. To był naprawdę pożyteczny sposób na spędzenie sobotniego przedpołudnia. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli możliwość uczestniczenia w tego rodzaju  imprezie.

R. Bereza

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

admin, · Kategorie: Bez kategorii

góry świętkrzyskieW dniach 3-5 czerwca 2014 r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo- turystycznej w Góry Świętokrzyskie. Zakwaterowani byliśmy w ośrodku Jodłowy Dwór u podnóży Świętego Krzyża.  Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie osady średniowiecznej w Hucie Szklanej. Po wypowiedzeniu „magicznego zaklęcia” i obrocie trzy razy przez lewe ramię, w towarzystwie „czarownicy” „przenieśliśmy się w czasie” do średniowiecza. Zwiedzając poszczególne chaty dowiedzieliśmy się ,na czym polegała praca kowala. U zielarki zdobyliśmy informacje, jakie zioła są na poszczególne choroby. Mogliśmy spróbować placków pszennych z miodem lub dżemem. W chacie szewca dowiedzieliśmy się, jak dawniej robiono buty. Natomiast u garncarza mogliśmy samodzielne wykonać ozdobne gliniane miseczki, które zabraliśmy ze sobą do domu.

Następnie udaliśmy się pieszo na Święty Krzyż. Jest to miejsce kultu religijnego, gdzie znajduje się najstarsze na ziemiach polskich sanktuarium, w którym przechowywane są Relikwie Krzyża Świętego.Wzgórze, gdzie wznosiły się zabudowania klasztorne, nazwano Świętym Krzyżem, a góry wokół — Świętokrzyskimi.

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od wejścia na najwyższy szczyt pasma Łysogór – Łysicę. Po drodze mogliśmy zaobserwować słynne gołoborza. Wszyscy poczuliśmy satysfakcję, kiedy dotarliśmy na szczyt. Droga powrotna była łatwiejsza.

Kolejnym punktem programu był pobyt w Parku Miniatur  Sabat Krajno. Mieliśmy możliwość obejrzenia wszystkich najsłynniejszych budowli świata. W ten sposób widzieliśmy m.in. Bazylikę  Św. Piotra w Rzymie, Wieżę Eiffla, piramidę Cheopsa czy Operę w Sydney. Niesamowite  wrażenie robiły Wieże World Trade Center w skali 1:25.

Następnie byliśmy w parku rozrywki. Część z nas bawiła się na stacji kosmicznej, natomiast pozostali przetestowali swoje umiejętności chodzenia po wodzie tzw. Aqua Zorbing. Wszyscy jednogłośnie jednak stwierdzili, że największą atrakcją w tym dniu było kino 6D.

Ostatni dzień pobytu w krainie czarownic rozpoczęliśmy  od zwiedzania neolitycznej kopalni kamienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Trasa turystyczna liczy 1,5 km. Najciekawszym jej odcinkiem jest trasa podziemna licząca 500 m długości. Podczas zwiedzania mieliśmy możliwość obejrzeć wyrobiska pradziejowych kopalń krzemienia.

Ostatnim miejscem  zwiedzania był Jura Park w Bałtowie. Na początku wyszaleliśmy się Parku Rozrywki. Największą atrakcją był statek piracki, karuzela, kolejka górska. Następnie z panią przewodnik udaliśmy się do parku dinozaurów, gdzie mogliśmy obejrzeć ponad 100 modeli dinozaurów w naturalnych rozmiarach. Trasa zwiedzania jest podzielona na okresy geologiczne. Wzdłuż niej znajdują się modele charakterystycznych gadów, których rozmiary wywarły na nas ogromne wrażenie. Ostatnim punktem pobytu w tym miejscu było Oceanarium. Dzięki trójwymiarowemu obrazowi mogliśmy zobaczyć, jak wygląda życie w oceanicznych głębiach. Mieliśmy okazję zobaczyć poruszające się w wodzie olbrzymie gady prehistoryczne.

Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Mieliśmy dużo do opowiadania naszym najbliższym.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową naszej szkoły, gdzie można obejrzeć zdjęcia z wycieczki.

R. Bereza

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

admin, · Kategorie: Bez kategorii

Maria konopnickaDnia 26 maja 2014 r. w Szkole Podstawowej w Wietlinie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pt. „MÓJ PATRON”.  Inspiracją konkursu były utwory Marii Konopnickiej, patrona naszej szkoły. Adresatami byli uczniowie klas I-VI Szkół Podstawowych im. Marii Konopnickiej z terenu Gminy Laszki.Do konkursu przystąpiło 19 uczniów: 10 z naszej szkoły oraz 9 ze Szkoły Podstawowej w Miękiszu Nowym. Uczestnicy prezentowali wybrane wiersze Patrona obu Szkół Marii Konopnickiej. Poziom prezentacji był bardzo wysoki.   Uczestnicy konkursu oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych: klas I-III  i  IV-VI. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

w kategoriach klas I-III

I miejsce: Halejcio Julia, Dobrowolska Wiktoria, Salamon Julia, Mularz Kornelia

II miejsce: Werodowicz Kamila, Bober Wiktoria

III miejsce: Szmagara Michał, Szkolnik Milena

IV miejsce: Kołodziej Julia, Popowicz Martyna

                       w kategoriach klas IV-VI

I miejsce: Dobrowolska Izabela, Kaczmarz Amelia, Kopeć Wiktoria

II miejsce: Korzeniowska Maria, Sosnowski Mateusz

III miejsce: Świerczek Aneta, Fortuna Aleksandra

IV miejsce: Kamień Patrycja, Hołub Julia

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni brawami. Pani Dyrektor Dorota Czubocha–Zając wręczyła uczniom dyplomy za udział w konkursie oraz nagrody rzeczowe. Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów.

M. Mielnik