Zdrowy tydzień

admin, · Kategorie: Z życia szkoły

Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy.
(Pliniusz Starszy).

Te słowa starożytnego uczonego stały się mottem zorganizowanego po raz kolejny w naszej szkole Zdrowego Tygodnia.

Zdrowie jest wartością, o którą powinniśmy dbać już od najmłodszych lat. Jednym z czynników wpływających na jego stan jest odżywianie. Prawidłowo funkcjonujący organizm potrzebuje odpowiedniej ilości i jakości pokarmu. Dzieciństwo jest okresem, w którym kształtują się postawy, które wyznaczać będą w przyszłości działania człowieka. Organizując w szkole akcje propagujące zdrowe odżywianie a w szczególności spożywanie dużej ilości warzyw i owoców mamy nadzieję, że zaszczepimy  te pozytywne nawyki.

Zdrowy Tydzień trwał  od 3-7 października. W poszczególne dni tygodnia, uczniowie wyznaczonej klasy samodzielnie przygotowywali warzywo, owoc, koreczki lub sałatkę, którymi następnie częstowali kolegów z innych klas. Do akcji włączyły się również dzieci z Kubusiowego Przedszkola, które przygotowały krótkie przedstawienie zachęcające      do spożywania warzyw i owoców.

Mamy nadzieję, że dzięki tego typu akcjom warzywa i owoce staną się  podstawą naszej diety. (galeria)

 

Renata Bereza

Dzień Edukacji Narodowej

admin, · Kategorie: Z życia szkoły

img_8875

14 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przygotowali „Koncert życzeń dla nauczycieli”, dziękując im za trud, za serce, za uśmiech, za dobre rady i za przekazywaną wiedzę. Po występie głos zabrała Pani Dyrektor Dorota Czubocha-Zając, wyrażając wdzięczność za pracę wszystkim nauczycielom i  pracownikom szkoły. Pięknym akcentem było wręczenie kwiatów przez uczniów.

W tym dniu mieli też swoje święto Pierwszoklasiści. Podczas „Pasowania na ucznia klasy I” do braci uczniowskiej zostały przyłączone dwie dziewczynki. Pierwszaki zaprezentowały piękny program artystyczny, wykazując się zdolnościami wokalnymi i aktorskimi.

W ramach obchodów XVI Dnia Papieskiego uczestnicy uroczystości obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Na korytarzu szkolnym trwa wystawa książek o Janie Pawle II.

Uczniom, Radzie Rodziców i wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości Dnia Edukacji Narodowej, składamy gorące podziękowania.

(galeria)

Gazetka Informacyjna 2016

admin, · Kategorie: Z życia szkoły

Gazetka informacyjna-2016

Harcerski Start

admin, · Kategorie: Z życia szkoły

W sobotę 24 września komendantka Hufca Jarosław otworzyła nowy rok harcerski.  Z tej okazji zorganizowany został marsz terenowy do Mołodycza. Uczestniczyli w nim harcerze z naszej drużyny.  Wszystkie drużyny spotkały się w punkcie startowym  na placu kościelnym w Szówsku (Krzyżówka). Następnie wyruszyliśmy do Radawy. Po ponad trzygodzinnym marszu dotarliśmy do Gospodarstwa „U Piotrka”. Czekała tam na nas niespodzianka, gdyż dalszy odcinek trasy pokonaliśmy bryczkami. W szkole w Mołodyczu gospodarze przywitali nas pieczonymi kiełbaskami. Następnie harcerze z miejscowej drużyny zorganizowali grę terenową, w której musieliśmy wykazać się spostrzegawczością oraz znajomością historii Mołodycza. Na koniec odbył się apel, po którym już autokarem wróciliśmy do domów.

 

Renata Bereza

Obchody Święta Sybiraka

admin, · Kategorie: Z życia szkoły

Wrzesień to miesiąc rocznic niezwykle dramatycznych wydarzeń w historii naszej ojczyzny.

1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na nasz kraj. W ten sposób rozpoczęła się wojna, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat. W całej Polsce trwały zacięte walki. Broniła się Warszawa, Oksywie, Hel. Kiedy wszyscy Polacy myśleli, że najgorsze już nastąpiło, kiedy mordowana i gnębiona ludność cywilna szukała ucieczki przed nazistami na wschodzie, 17 września nadszedł kolejny cios – Armia Czerwona na rozkaz Stalina zaatakowała naszą Ojczyznę. Polska znalazła się w kleszczach wrogich mocarstw.

Jeszcze podczas trwania kampanii wrześniowej między Niemcami a Związkiem Sowieckim zawarty został układ „o przyjaźni i granicach”, na mocy którego obszar państwa polskiego podzielony został wzdłuż linii rzek: Pisa, Narew, Bug, San. Rozpoczęła się okupacja ziem polskich.

Nasza miejscowość w wyniku nowego podziału znalazła się pod okupacją sowiecką. Okupant przystąpił do stłamszenia Polaków, m.in. poprzez deportacje w głąb Związku Sowieckiego. Dotknęły one również mieszkańców Wietlina. Na Syberię, do Besarabii i Kazachstanu deportowano blisko 150 osób. Wielu z nich nie przeżyło i na zawsze pozostało w śniegach Syberii lub stepach Kazachstanu.

Ci, którzy przeżyli oraz ich potomkowie kultywują pamięć o swoich bliskich podczas corocznych obchodów Dnia Sybiraka.

W tym roku władze gminne zorganizowały wspólne obchody Dnia Sybiraka oraz 77. rocznicy katastrofy polskiego bombowca Łoś, który zestrzelony został między Miękiszem Starym i Charytanami.

Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Wietlinie. Następnie miało miejsce składanie wieńców i zniczy pod: Tablicą Golgota Wschodu, Krzyżem na Dresinie, pomnikami ku czci poległych lotników znajdującymi się w Miękiszu Starym i na Kamionce. Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu uczniów i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Wietlinie.

Młode pokolenie miało możliwość wysłuchać wspomnień Sybiraków. Była to ciekawa lekcja historii. (galeria)

 

Renata Bereza

img_8830